Bűnmegelőzési Hírlevél 2017. május

Bűnmegelőzési tanácsok a vagyonbiztonság érdekében

Évszaktól függetlenül előfordulnak vagyon elleni bűncselekmények. A legkisebb értékünk ilyen módon történő elvesztése, esetlegesen annak pótlása is nagy veszteség lehet ré­szünkre, anyagilag és érzelmileg is.

Ezeknek a veszteségeknek a megelőzése érdekében kérjük Önöket, hogy fogadják meg az alábbi tanácsainkat:

• A bejárati ajtó legyen több ponton záródó, korszerű zárral felszerelt. Az ajtó anyaga legyen masszív, fém vagy tömör fa. Fontos, hogy a hátsó ajtók, garázsajtók is kellő védelemmel rendelkezzenek. A legjobb ajtó sem véd, ha azt nyitva hagyjuk vagy a kul­csot a lábtörlő alá tesszük.
  • A lakásajtót, és a kertkaput akkor is zárja kulcsra, ha otthon tartózkodik, hiszen így megakadályozza, hogy illetéktelen személyek jussanak be a lakásába. Társasházak esetében célszerű a földszinti lakásokra rácsot szereltetni.
  • Aki kertes házban lakik, ne felejtse el, elképzelhető, hogy a kerti munka hevében fel sem tűnik a rossz szándékú látogató érkezése! Amíg a kert hátsó végében dolgoznak vagy esetleg csak kint pihennek, a nyitva hagyott kapun, ajtón keresztül a tettes gond nélkül bejuthat a lakásba és észrevétlenül távozhat az értékekkel együtt.
  • Kertes házak esetében a kerti eszközöket, szerszámokat, kerti kisgépeket zárt helyen helyezzük el éjszakára!
  • Közösségi oldalon ne tegye közzé, hogy nyaralni megy! Kérje rokon, megbízható szom­széd vagy jó ismerős segítségét a postaláda ürítésére, valamint az ingatlan felügyeletére! Hagyja meg neki az elérhetőségét!
  • Az ablakokat is megfelelő zárral kell ellátni, az üvegre lehet betörés gátló fóliát ragasztani.

A nyitva (bukóra) hagyott ablak vonzza a betörőket, azt be kell zárni, ha elmegyünk otthonról.

• Tudatosítsák gyermekeikben, hogy ne beszéljenek lakhatási körülményeikről, illetve szüleik időbeosztásáról.
  • Utazási szándékáról ne beszéljen idegenek előtt, amennyiben huzamosan távol van lakásától, úgy gondoskodjon arról, hogy postaládáját rendszeresen ürítsék, szellőztessenek, így azt a látszatot kelthetik, hogy az ingatlan lakott.

Amennyiben — a megtett óvintézkedései ellenére - mégis bűncselekmény áldozatává válik, kérjük, hogy haladéktalanul értesítse a rendőrséget (107, 112), hiszen így na­gyobb esély nyílik az elkövető/k felkutatására és felelősségre vonására, valamint az eltulajdonított tárgyak visszaszerzésére, visszaszolgáltatására.

Javasoljuk továbbá, hogy a bűncselekmény bejelentését követően, vegyék igénybe az áldozatsegítő szolgálat nyújtotta lehetőségeket.

Heves Megyei Rendőr-főkapitányság

3300 Eger, Eszterházy tér 2.

Tel: (36) 522-111, Fax: (36) 522-111/10-65
Levelezési cím: 3301 Eger, Pf.: 112.