Bűnmegelőzési Hírlevél - Április

Több alkalommal adtunk már hírt a főként időskorú emberek sérelmére elkövetett csalásokról, trükkös lopásokról.

2016. évben olyan elkövetőket sikerült elfognia a Heves Megyei Rendőr-főkapitányságnak, akik jellemzően az „unokázós trükkel” csaltak ki áldozataiktól különböző összegeket az ország egész területén.
Szerencsére többen voltak azok, akiknél, hiába próbálkoztak, ennek ellenére a kiszemelt áldozatok értesítették a Rendőrséget, mellyel egyben jelentős segítséget is tudtak nyújtani a nyomozáshoz.

Máris itt vannak azonban az új elkövetők, a régi-új módszerekkel, legendával. 2017. I. negyedévben 4.322.000 Ft kárt okoztak a sértetteknek.

A „trükkös” lopás során alkalmazott legendák:
- villanyóra leolvasónak adták ki magukat és túlfizetésre hivatkoztak vagy „ellenőrzést” végeztek
- papírt és tollat kértek, mert üzenetet szerettek volna hagyni a szomszédnak
- gázkészüléket kellett „ellenőrizni”
- a Máltai Szeretetszolgálat munkatársainak kiadva magukat ágyneműt árultak
- kiadó albérletet kerestek
- önkormányzati dolgozónak adták ki magukat és a szociális körülményeket „ellenőrizték”, illetve felmérték, a sértettnek mire van szüksége
Az elkövetők igyekeztek elérni, hogy a sértett beengedje őket a lakásba, ezt követően elterelték a figyelmét és ellopták az otthon tárolt pénzét, több esetben az ékszereit is.

Más esetekben csalás történt, a sértettek maguk adták oda, vagy utalták át a pénzüket. Az alkalmazott legendák:
- egy kft nevében egészségügyi felmérésre hívták a sértetteket, majd egy vizsgálatot követően kínáltak terméket megvételre (közérzet javító matrac, ágy stb)
- újsághirdetés útján kínáltak eladó fát, a hirdetésre jelentkezőknek előre kellett elutalni a vételárat egy megadott számlaszámra, a fa azonban nem érkezett meg.

Lehetetlen felsorolni, mi mindent képesek kitalálni egyesek, hogy megszerezzék mások értékeit.

Ezúton is szeretnénk figyelmeztetni olvasóinkat, legyenek bár fiatalok, vagy szépkorúak, legyenek óvatosak, egészségesen bizalmatlanok, és figyeljenek egymásra!

Javasoljuk, hogy amíg egyedül vannak otthon, addig ne engedjenek be idegeneket, bármire hivatkozzanak is, bármilyen csábítóan jó üzletet kínálnak is, amíg valakit segítségül nem hívtak azok közül, akiket ismernek és megbízhatóak (felnőtt családtagok, rokonok, szomszéd, polgárőr, polgármester) és a Rendőrség az ingyenesen hívható 112 számon!

Ha nem valósult meg a bűncselekmény, mert kellően elővigyázatosak és óvatosak voltak, kérjük, akkor is értesítsék a Rendőrséget, ha hasonló szituáció történt Önökkel, vagy a közeli ismeretségi körükben.

A már megtörtént bűncselekmények felderítéséhez jelentős segítséget tudnak nyújtani azzal, ha személyleírást tudnak adni a jelentkező idegenekről, az általuk használt gépkocsiról (szín, típus, esetleg rendszám), érkezés, távozás irányáról, valamint az alkalmazott legendáról.

Idősebb hozzátartozóik részére nagyon fontos tudatosítani és napra készen tartani a biztonságukkal kapcsolatos legalapvetőbb magatartási szabályokat:

Ne engedjenek be idegeneket az udvarra, lakásba, bármilyen ürüggyel jelentkeznek, bármilyen kedvező lehetőséget kínálnak, és ne adjanak át pénzt idegeneknek, bármire hivatkoznak is!

Hívjanak segítséget, értesítsék a Rendőrséget!

Heves Megyei Rendőr-főkapitányság
3300 Eger, Eszterházy tér 2.