LAKOSSÁGI TÁJÉKOZTATÓ - a HAV okozta fertőző májgyulladásról

Amit a HAV okozta fertőző májgyulladásról és a megelőzése érdekében végzendő fertőtlenítésről tudni kell!

A betegség lappangási ideje:15-50 nap leggyakrabban 28-30 nap.
A betegség tünetei: rossz közérzet, levertség, fáradékonyság, hányinger-émelygés, étvágytalanság, sötétbarna (sötétszínű) vizelet, világos (agyagszerű) széklet, sárgaság.
Terjedési mód: enterális úton terjed, vagyis a fertőzött ember székletének szóródásával, széklettel szennyezett kéz, tárgyak, élelmiszerek, ivó és fürdővíz útján.
Megelőzés lehetséges: kézmosás – kézfertőtlenítés, szennyezett tárgyak, eszközök, környezet folyamatos tisztántartása és fertőtlenítő takarítása, stb.

1. Kézfertõtlenítés: szennyezett tárgyakkal, anyaggal történõ munkavégzés után, illetve ételkészítés, étkezés elõtt, WC használata után.

Fertõtlenítõ oldat: vízben literenként két tabletta Neomagnol feloldva+egy evõkanál ecet. A kezet 1 percig tartsuk benne! Az oldat 4 óráig használható! (kézfertõtlenítéshez bármely közforgalomban kapható kézfertõtlenítõ is használható. (pl. Clarasept) használati utasításuk szerint.)

1. Szennyezett használati tárgyak fertõtlenítése: (pl.: fõzõedények, evõeszközök, játékok tisztítás utáni 30 perces áztatása javasolt, hypós oldatban (10 liter vízhez 4 dl hypó) vagy Neomagnolból készített oldatban (literenként 20 tabletta Neomagnol) majd folyóvizes öblítés szükséges.
  2. Bútorok, egyéb mosható lakberendezési tárgyak fertõtlenítése: A fertõtlenítéshez 10 db Neomagnol tablettát 1 liter vízben oldjunk fel, majd a vízbõl kiemelt és megszikkadt felületeket ezzel az oldattal mossuk át. Az oldatot hagyjuk a felületre rászáradni. 24 óra elteltével a kezelt felületeket puha textíliával töröljük át.
  3. Mosható textíliák fertõtlenítése: egy órás vizes vagy mosószeres áztatás után végezhetõ el 1 liter vízhez adott 5 db Neomagnol tablettát tartalmazó oldatban további 2 órán át történõ áztatással.
  4. Nem mosható textíliák, kárpitozott bútorok, szõnyegek fertõtlenítése: 1 liter vízhez 20 tabletta Neomagnolt adva és feloldva az oldattal a fertõtlenítendõ textíliát alaposan át kell kefélni. (Vigyázat! A Neomagnol oldat színelváltozást okozhat!)
  5. Árnyékszékek fertőtlenítése: Klórmész vagy Neomagnol oldattal ajánlatos

Klórmész oldat készítési módja: 250 gr klórmészhez 2 liter vizet öntünk fokozatosan, állandó keverés mellett teljes feloldódásig. Csak frissen készített oldat használható!
Figyelem! A klórmészpor használata fokozott elõvigyázatosságot igényel, belégzését, szembe, nyálkahártyára való jutását kerülni kell. A bõrfelszínt védõkesztyû használatával ill. testfelszínt takaró ruházattal védeni kell.
Neomagnol-oldat készítési módja: Szennyezettségtõl függõen 1 liter vízhez 10-20 db Neomagnol tablettát adunk, majd ezt maradék nélkül feloldjuk.
HMKH Egri Járási Hivatal Népegészségügyi Osztálya

Forrás: www.oek.hu